History

Paul was born in Toronto on the 28th of May, 1933. He attended North Toronto Collegiate and then the U of T receiving a BA and a MBA.

He joined the RCAF in May 1951 at Toronto and trained at RCAF stations London and Clareholm. He received his pilot wing at Portage la Prairie in June 1953. He served at RCAF stations MacDonald and Chatham. He was posted overseas to 4 Fighter Wing at Baden Soellingen Germany were he served on Squadrons 422 and 411.    
He spent 2 1/2 years as a tatical advisor to German Air Force.
7,000 flying hours on Jet Fighters, Light Transport and Helicopters.
He was demobbed in May 1990.
Management consulting, real estate. He has one son who is a medical doctor.
Feb. 9, 2002

Brigadier General, OMM, CD
National Vice President
Air Force Association of Canada