Herbie was born at Kuldana, Pakistan on October 5, 1922.
He served in the Upper Thames Patrol of the Home Guard Near Oxford as a private 1940/1941. He became a Flight Cadet in the RAF in March 1941.
He was posted to the Air Crew Receiving Centre, Regentís Park, London. Then on to #2 ITW, Trinity Hall, Cambridge and then #4 EFTS, Brough, near Hull and then posted to the USA.

Herbie arrived at the Aircrew Receiving Centre, Maxwell Field, Montgomery, Alabama. He did his Primary Flying School at Tuscaloosa, Alabama; Basic Flying School, Gunter Field, Montgomery and Advanced Flying School, Turner Field, Albany, Georgia where he received his Pilotís Wings in August, 1942.
He served as a flying instructor at Columbus Air Force Base, Mississippi for one year
Returned to England, August 1943 and served on the staff of #7 Flying Instructors School and the Central Flying School for the next four years.
Joined the RCAF in 1948. Training Command - flying instructor, examing officer, standards officer and staff officer until early 1955.
Promoted to Flight Lieutenant, June 14, 1951 and to Squadron Leader, July 1, 1955.
In the fall of 1955, transferred to Air Defence Command and served three years as Flight Commander in 428 AW (F) Squadron, Uplands. Attended Staff College in 1958.
In July, 1959 appointed Executive Assistant to the Air Member for Personnel at AFHQ.
August 1960, transferred to 4 ATAF HQ at Ramstein, Germany as Assistant to the Chief of Staff.
In August 1961, promoted to Wing Commander and given command of 440 AW(F) Squadron, Zweibrucken, Germany. Served as Commanding Officer of the squadron both at 3 Wing (Zweibrucken) and 4 Wing (Baden) Germany.
January 1963, became Commanding Officer of CF-104 Operational Capability Trails at 3 Wing, Zweibrucken.
September 1963, transferred to 1 Air Division Headquarters, Metz, France to become Staff Officer Intelligence.
March 1964 appointed Commanding Officer, Air Weapons Unit at Decimomannu, Sardinia until May 1965.
May 1965, promoted to Colonel and appointed Base Commander, CFB Bagotville, Quebec.
In 1968 attended the one year course at National Defence College, Kingston, Ontario.
(
Continued)